Dach dwuspadowy

KONSTRUKCJA HALI

Hale tego typu są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budownictwie zarówno przemysłowym , jak i użyteczności publicznej. Dwu spadowy dach umożliwia równomierne odprowadzanie wody oraz śniegu na dwie strony hali. Charakteryzują się dużą wytrzymałością , a ich konstrukcja pozwala na budowanie dużych rozpiętości bez podpór w środku sięgających nawet 40 metrów.

Hale dwuspadowe stosuje się zarówno w przypadku hal produkcyjnych , również z suwnicą , jak i hal magazynowych, ujeżdżalni konnych oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej.

Zastosowanie konstrukcji kratowej znacznie zmniejsza wagę hali, a co za tym idzie obniża koszty budowy. Konstrukcja kratowa przenosi obciążenia dachu hali pionowo na słupy nośne. Powoduje to zmniejszenie przekrojów słupów oraz wielkości fundamentów. Dodatkową zaletą konstrukcji kratowej jest możliwość podwieszenia sufitu na dolnej części kraty. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane w chłodniach oraz wszelkiego typu halach o zwiększonej czystości i sterylności.

Wadą kratownicy jest zmniejszenie wysokości użytkowej hali. Jest to istotne w przypadku potrzeby wysokiego składowania towarów przy pomocy sztaplarki albo wysokich urządzeń produkcyjnych.

Konstrukcja ramowa hali wykonana jest z pojedynczych profili typy HEB, IPE , rury kwadratowe. Zaletą konstrukcji ramowej jest większa funkcjonalność hali pod względem wykorzystania przestrzeni w obrębie sufitu. Konstrukcje ramowe pozwalają na zbudowanie każdego typu hali , również z suwnicą. Ciężar konstrukcji ramowej jest o ok. 10 % większy od konstrukcji kratowej. Podobnie przekrój słupów oraz wielkość fundamentów w tym przypadku proporcjonalnie ulegają zwiększeniu. Wynika to z innego aniżeli w konstrukcjach kratowych rozkładu sił, które w tym przypadku działają na wyboczenie słupów . Powoduje to potrzebę wykonania odpowiednio większych fundamentów. Dlatego , jako wykonawcy hal doradzamy dokładne przeanalizowanie rodzaju konstrukcji planowanej hali. Jeżeli nie ma potrzeby wykorzystywania przestrzeni pod sufitem hali lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji kratowej.

W celu obniżenia wagi belek można dodatkowo zastosować element stężający belki. Element ten może być wykonany z profila , albo z zastosowaniem liny stalowej.

Aby uniknąć potrzeby wykonywania pracochłonnej konstrukcji bachowej wiązara stosujemy ogólnodostępne profile wzmacniając je w miejscach zwiększonego obciążenia. Wzmocnienia trójkątne wykonuje się w okapie hali oraz na połączeniu rygli w kalenicy. Rozwiązania obudowy hali przedstawiamy w kolejnych działach.

Kontakt

+48 501 612 217
e-mail: sz@gillmet.com.pl
e-mail: bg@gillmet.com.pl

Skontaktuj się z nami

W przypadku pytań prosimy o kontakt
Kontakt

Cynkownia Ogniowa

Gillmet Sp. z o.o.
ul. Jabłowska 25
83-200 Starogard Gdański

Wytwórnia Konstrukcji Stalowych

Gillmet Sp. z o.o.
Młyńska 11, Rokocin 
83-200 Starogard Gdański